start | Co chci říct
Co chci říct - PF 2012
krátký odkaz - t.zvb.cz/t/pf2012
podčlánky:

tagy: psychologie, etika, filosofie

Návod k použití salámu

Drazí lidé,
svátky klidu a pohody již léta nejsou tím co bývaly. Staly se z nich svátky nakupování a propagace. A tak si lidé posílají různé vánoční dárky a novoroční přání, ve snaze, aby příjemce na ně v průběhu roku nezapomněl. Kapacita našeho mozku není neomezená a tak zvládneme udržet jen určitý počet vazeb. Kolem 150. Kdysi lidé znali jen pár lidí a tak nebyl problém jim všem popřát. Dneska ale máme facebook a tak můžeme mít přátel mnohem více, protože kontakt s nimi za nás udržuje počítač. Taková automatizace je velmi příjemná. Zvlášť, když ani nemusíte psát komu konkrétně přejete. Prostě pošlete zprávu na nějaký seznam adres. O to více mně zamrazilo, když jsem si na seznamu přečetl, že čtvrtý nejvyhledávanější dotaz v prosinci byl "PF 2012 ke stažení zdarma". Je to takový doklad dnešní doby. Chceme oslovit co nejvíce lidí tak, aby nás to stálo co nejméně času a co nejméně peněz. A lidem tak ukazujeme na kolik svého času že si jich tedy ceníme.
Něco jiného je dnes boj, když se chce někdo udržet ve skutečném povědomí svých "přátel". Ten je tvrdší, protože informací putuje všude spousta. Tak jako minulý rok, se já i letos ucházím o dobré místo v této soutěži. V tomto závodu. Minulý rok jsem vám úspěšně přál spoustu věcí. Letos jsem strategii změnil. Nepřeji vám vůbec nic, ale připravil jsem si pro vás takový vánoční dárek.A ptáte se, co že jsem vám to tedy předal? Je to právě ta chvilka, kterou jste strávili tím, že jste se zamysleli, jaký že by byl ten bláznivý svět, kde bychom se ke všem lidem chovali úplně stejně. Jak by ten svět vypadal? K čemu všemu by to vedlo?
Všichni lidé nejsou stejní a nikdy nebudou. Buďme za to rádi. Teprve odlišnost od ostatních je základem vědomí a vědomí je to, co si myslíme, že je základem nás samých (tedy mnoho lidí se tím nadšeně chlubí, že tím jsou lidé ve vesmíru jedineční). Vědomí nás se vypočítává především ze dvou hodnot. Z toho jak se lišíme od svého okolí a z toho jak daleko sahají naše možnosti - tedy do jaké míry ovlivňujeme svět okolo sebe. Je to logické, protože mozek právě tyto informace potřebuje k tomu, aby věděl jakou oblast chování má generovat - musí vědět jaká je jeho sféra vlivu.

Je-li schopnost vědomí podstatou života, pak budeme živí jen v tom případě, že budeme různí. Jsme různí různými směry a z některých nemáme radost. Někdo si připadá, že je ošklivý, někdo je nemocný a někdo není spokojen se svou osobností. Někdo si s sebou nese trápení ze své minulosti. Mějme z toho radost, protože kdybychom to neměli, tak bychom nebyli schopni prožívat život.
Čím více se člověk blíží průměru ("normálu"), tím více je jeho život jednoduchý, ale zároveň je jeho život o to více nezajímavý a má tedy malou míru toho, jak moc může obohatit svět. Při svých cestách životem jsem zjistil, že každý člověk má ostatním lidem co nabídnout. Krom sobců. Těm prosím nic nedávejte, protože oni vám také nic nedají.


Přeji vám, abyste měli sílu být takoví, jací si přejete být!


8.1.2012

PS: Přišel mi o štědrém dnu popřát můj šestiletý soused Vojtíšek. Přišel ke mně a já jsem mu řekl, že má moc pěknou košili. On mi řekl, že já ne. Já jsem rozepnul vestu a ukázal jsem mu, že ale taky mám pěknou košili. Dokonce bílou a klidně by se mohlo říct, že mám hezčí, než má on. Vojtíšek mi ale řekl, že ta moje bílá košile není pod vestou vidět a tak že jí teda nemám.
Mnoho lidí nosí pod svým ošklivým obličejem ještě jeden, který je o mnoho hezčí, ale ukážou ho jen lidem, před kterými jsou ochotni si rozepnout vestu. Nevím, jestli se dá od pohledu poznat, zdali člověk pod oblečením neskrývá něco krásného. Já to neumím.
Jsem rád, když se lidé učí ze všeho kolem sebe a když já jim k tomu mohu pomoci. Učme se prosím i od dětí.

obrazek
Komentáře k článku:
Vaše jméno:
písmeno kvé:
4.2.2012 16:16] Jakear: Nejlepší dárek, co já jsem dostal, na kterej si vzpomínám byla štangle salámu. Celá krásná :DDD To mě dostalo :D
9.1.2012 16:26] Tomaash: @J.D.SKAlpel: to je dobrý postřeh s osobností. vím že to u mně je občas složité. asi jsem si ze svých dřívějších hereckých aktivit zvykl umět střídat role a tak to pak není jasné, jaký vlastně jsem ve skutečnosti a každý mně zná trochu jinak. určitě ale v tom videu abych mohl prezentovat dané názory, tak jsem zahrál právě tu osobnost, která se mi pro dané sdělení nejvíce hodila
9.1.2012 9:38] pavlacina: Neuvěřitelné.
9.1.2012 7:35] J.D.SKAlpel: :-) Díky :) Konečně vidím, jak vypadáš :-) A hrozně mi připomínáš mého spolužáka. I vystupováním :) :) Ani nevím, jestli je tohle je tvoje \"pravá\" osobnostní podoba, nebo to je tak zahraný :)
9.1.2012 0:13] Eskymák: Škoda, že už nejsou salámy co bejvaly
8.1.2012 23:58] James: nejím salám!
8.1.2012 23:30] Vodacek: chci salám! :-)
----------