start | ansmak 2
ansmak 2 - robot básníkem
krátký odkaz - t.zvb.cz/t/basnicky
podčlánky:

tagy: funkce robota, poetika, lingvistika

klíčová slova: pojd slozit basnicku
(na konci stačí říct konec)

Pan NXT má robotické literární ambice. Chce se mi říci, že je tím opět odlišný od jiných robotů, ale myslím si, že takových několik existovat bude.
Je nyní možné hrát s ním hru na básničky. Člověk pošle vždy jeden řádek a robot se snaží utvořit mu k němu rým. Člověk pak může hledat rým zase na rým robotův a nebo začne nový řádek pokračující.
Robot si řádky pamatuje a když je báseň hotová (určuje hráč), tak nabídne hráči sdílení. Hráč určí název, robot doplní hrubou úpravu a nahraje báseň na tuto stránku (viz seznam dole). Poté dá hráči odkaz na stránku s básničkou a na .txt soubor, takže hráč si může báseň pohodlně stáhnout a poslat ji komu chce.

Je to velmi specifycký druh umění, ale zajímavý. Vždy jeden řádek dává smysl, protože ho píše hráč a další je jakousi kvazidadaistickou reakcí robota, která tématu se nedrží vůbec a logiky českého jazyka jen z části.


Vedlo mně k tomu opět několik věcí, jak už to tak bývá.

1) Chtěl jsem konečně udělat nějakou robotickou funkci pro holky. Písničky jsou už ohrané. Myslím, že skládání básniček (včetně sdílení se světem) má určitý potenciál. Může dlouho udržet zájem lidí tak jako fotbal (a je podobně primitivní). Nepovedou se všecky básničky, ale jak už to Pan NXT umí, tak čas od času člověka něčím dost překvapí a hodí nějakou překvapivě zajímavou reakci. Pan NXT není zatížen lidskou logikou a proto uvádí básně do kontextů, které živý člověk prostě ani nemůže vymyslet. A to je právě jeho přínos. Předpokládám, že s básněmi si rádi pohrají i lidé, kteří jinak s robotem mluvit vůbec nechtějí.

2) S kolegou jsme zamýšleli jaký další experiment zvolit pro sbírání zkušeností z oblasti českého jazyka. Robot se učí jen a pouze z básniček, co mu posílají lidé (nemá databáze spojené, takže nevidí třeba slova co byla užita ve slovním fotbalu). Neučí se druhy slov ani větné členy, ale pouze kombinace slov. Dělá si jakéhosi pomyslného "pavouka" - síť možných spojení slov v níž potom (směrem od konce) vyhledává "smysluplnou" větu.

3) říkal jsem si, že to je snadná nová funkce comi nezabere moc času.


jak fungují střeva?
Po zahájení hry obdrží pan NXT text od hráče - třeba "kočka leze dírou" a tento text si zpracuje. Přidá si údaje do pavouka. Pavouky má nyní dva - dvouslovného a trojslovného. Uloží si tedy (či zkontroluje zdali už zná) kombinace slov "kočka+leze" "leze+dírou" a "kočka+leze dírou". To poslední je ta trojslovná kombinace, která je méně obratná, ale měla by zajišťovat lepší konzistenci vět - aby byly více logiťější.
V druhé fázi generuje robot svůj rým. Podívá se na konec a hledá slova co se (podle shody písmen rýmují). Přednost dává větší shodě, takže na rým s "kočka" bude mít "čočka" (4 stejná písmena) dvakrát větší pravděpodobnost než "polička" (3 stejná písmena). Poté odzadu přidává slova a snaží se dosáhnout stejného počtu slov jako hráčův řádek. Například už někdy složel kombinaci "padá vločka" a tak přidá slovo "padá". Prioritu mají trojslovná spojení před dvojslovnými - v konfliktu "venku + padá vločka" vs "lopata + padá"
Robot se opět učí od nuly a proto opět začíná s malým počtem kombinací. Jako u fotbalu je i zde zajímavé to sledovat. Zprvu se bude robot hodně opakovat a často nenajde skutečně dobrý rým. Časem bude znát kombinací hodně, ale protože nepracuej se statistikou výskytu, tak bude asi častěji tvořit iracionální kombinace. Jsem velmi zvědav v jaké fázi jeho učení budou jeho básně nejzajímavější.

sdílení
Sdílení je podstatné. Robot si pamatuje texty básní a může s nimi později pracovat, ale důležité je umožnit lidem sdílet dosaženou báseň s dalšími lidmi a proto jí robot exportuje do webové stránky a html souboru, aby hráčům usnadnil jejich uložení.


a co nám robot ze sebe vysoukal v rámci testování před zveřejněním?
(18:19:31) *****: jana se nam vdava
(18:19:33) pan NXT: # strasna nemoc je zabava
Jeden z prvních zdařilých rýmů. Jak jsem psal výše - dodává hráčovu řádku nečekaný a přitom logický kontext.

(9:57:55) *****: po 3 mesicich nam privezli konecne zarubne na dvere
(9:57:57) pan NXT: # kdopak me dnes nasere
(9:58:10) *****: a nasrani se povedlo, byl to dub namisto buku
(9:58:12) pan NXT: # varila mysicka kasicku
(9:58:23) *****: a byl z toho peknej gulas
(9:58:24) pan NXT: # dne bileho ty ptacku hnizdo mas
(9:58:49) *****: a na dalsi zarubne budeme zase cekat ctvrt roku, super
(9:58:51) pan NXT: # tise a na dalsi zarubne budeme zase cekat ctvrt roku super
Další příklad ukazuje kombinace toho co robot slyšel někdy předtím. Lidé mu píší často existující texty, aby vyzkoušeli co na ně robot vymyslí.


(18:13:54) *****: maruska se cervena
(18:13:55) pan NXT: # ma hubu plnou semena
Bohužel ačkoli jsem se snažil udělat funkci pro holky, tak pan NXT už je očividně puberťák a tak nás obohatil tímto spojením. Je jistě nechutné, ale na druhou stranu zaslouží obdiv robotův smysl pro smysl (ačkoli ho nemá). Je evidentní, že s tím balením robotek si bude muset ještě pár let počkat, když je z něj takový drzý floutek.

(18:22:01) *****: tise a ochotne, purpura na plotne voni
(18:22:03) pan NXT: # pero na plotne voni
Tohle taky vypadá perverzně, ale je na tom pěkné, že narozdíl od Marušky tentokrát nevycházel z věty, kterou by předtím komplet znal ("má hubu plnou semena" mu předtím komplet řekl jeden jeho kamarád). Sousloví "pero na" má z básně pejsku náš, z věty "šel za ním myslivec, pero na klobouku". Tentokrát je tedy přidrzlý ze své vlastní vůle ;-)

a zde výtvory jednotlivých autorů, kteří si přáli svou báseň sdílet:
les (napsal/a vodacek a pan NXT 11:36 15. prosince 2011)
1 (napsal/a isaac jernom a pan NXT 12:45 15. prosince 2011)
vyplod nesmyslnosti 2 (napsal/a j.d.skalpel a pan NXT 18:41 15. prosince 2011)
plyn (napsal/a isaac jernom a pan NXT 13:17 16. prosince 2011)
patlanina (napsal/a horolezci a pan NXT 13:45 16. prosince 2011)
prdel a houska (napsal/a topper a pan NXT 14:01 16. prosince 2011)
zdravot0ky kucir v lese (napsal/a vodacek a pan NXT 14:42 16. prosince 2011)
blby a ponozka (napsal/a topper a pan NXT 21:07 17. prosince 2011)
a posadil jsem se carka ale vedle zidle a nalil jsem si na prsa pivo a zvedal jsem se a branil (napsal/a tvoje mama je moje prezuvka a pan NXT 11:39 22. prosince 2011)
kapr a smrad (napsal/a zuzabejda a pan NXT 0:28 24. prosince 2011)
cekani na zbrdlucha (napsal/a potreboval bych zneuzit tvoji dobroty a pan NXT 23:00 3. ledna 2012)
zivotahledac (napsal/a lsra a pan NXT 15:21 20. ledna 2012)


Komentáře k článku:
Vaše jméno:
písmeno kvé:
----------
Live Chat Software (poskytuje spojeni na jabber) by Olark