start | ansmak 2
ansmak 2 - pocity v písničkách
krátký odkaz - t.zvb.cz/t/emoce
podčlánky:

tagy: funkce robota, sociální psychologie

"dej mi pocit"
"mám pro tebe pocit"
"napiš mi pocity k ..."

Vpodstatě první sociální funkce robota a zároveň druhý počin na cestě k výzvě zdali si robot může poradit s emocemi. Je to takový první krůček a nemám zde ani v plánu popisovat všechny další kroky, které mám zatím soukromě v záměru.

Jak
mně to napadlo? Zjistil jsem že s různými lidmi rád sdílím písničky, Dělá to jistě více lidí. S kamarádem často přidáváme i text či kus textu. Jenže občas nevíte jestli kamarád písničku obdržet chce či zdali zapadá do jeho vkusu. A tak jsem udělal sdílení písniček tak nějak otevřené veskrze robota. Je to podobné facebooku, kde něco sdílíte a nevíte zdali to někoho zajímá a také komentování youtubu, kde vás naopak spojuje zájem o dané video, ale jinak se neznáte.

O co jde?
Lidem se líbí nějaká písnička. Vyvolává v nich nějaký pocit. Mají hroznou chuť se o to podělit a tak jí dají robotovi. Zadají název, řetězec pro hledání na youtubu, kus textu co se jim nejvíc líbí. Protože někdy nás dostává melodie, někdy videoklip a někdy těch pár slov co pro nás cosi důvěrného znamenají - třeba:

You say my love is all you need, to see you through
But I know these words are not quite true
Here is the path you're looking for, an open door
Leading to worlds you long to explore
As time goes by I know you'll see this of me:
I loved you enough to let you go free

nebo

So let me come to you
Close as I wanted to be
Close enough for me
To feel your heart beating fast
Darling, so share with me
Your love if you have enough
Your tears if your're holding back
Or pain if that's what it is

Na závěr uživatel sdělí robotovi jedním slovem pocit, který v něm ta část písničky vyvolává. To je samozřejmě ta nejdůležitější část. Omezil jsem tedy možnost pojmenování pocitu na jedno slovo.
Takové sdílení je anonymní (pomineme-li, že to vidím já). Jednotliví lidé tedy mohou bez obav o nějaké své nepochopení či zesměšnění dávat své skutečně významné, hluboké pocity. A zároveň si pak můžou robotovi napsat, aby jim sdělil jaké pocity měli k dané písničce další lidé.


Co z toho?
Více věcí. Jmenuji dvě. První je to spojení konkrétních pocitů s konkrétní písní. Robot si vybuduje databázi písniček navázaných na emoce. Pokud se taková databáze propojí s "jak se máš" (to jsem zatím nezdokumentoval, nechám si to na jindy), tak může "dobrý kamarád robot" posílat lidem písničky podle toho jak se ti lidé cítí ("to mně mrzí, že jsi dnes tak smutná. pomůže ti taková písnička?...").
Druhá možnost je mapa pocitů. Ke každé písničce budu mít několik různých pocitů a jejich množství. Z toho lze statisticky udělat mapku, na které budou pocity umístěny pdole toho jak jsou si vzdáleny. Ukáže se které jsou blízko, které se často vyskytují spolu a které naopak nikdy. Jednak tedy bude seznam (objektivně zde nemohu napsat slovo všech) pocitů a druhak vztahy mezi nimi. Na základě toho můžu buď pokračovat dalším užitím této databáze v nějaké další "hře" s robotem a nebo se můžu pustit do toho, zkusit jednotlivé objevené pocity (či jejich trsy (to vám moc nevysvětlim ale jsou to ty shluky co se objeví na mapce)) začít experimentálně programovat. Tedy nastavit nějak jejich uvolňování v konkrétních situacích.

Aha!
Už přes rok mi leží na stole úkol udělat modelový výzkum do sociální psychologie. Pořád jsem čekal až mně něco pořádného napadne a najednou jsem jak je mým zvykem zjistil, že už to vlastně dělám. Vida.


Komentáře k článku:
Vaše jméno:
písmeno kvé:
----------
Live Chat Software (poskytuje spojeni na jabber) by Olark