start | ansmak 2
ansmak 2 - turingův test
krátký odkaz - t.zvb.cz/t/turtest
podčlánky:

tagy: psychologie, umělá inteligence, robotika

nová hra, kterou robot s lidmi hraje, se jmenuje Touringův test, ale skutečný Touringův test to není. Nebudu se zde zdržovat popisem skutečného T.t., přečíst si to můžete zde na wikipedii. Proč je robotova verze falešná? Především tím, že motivuje lidi k tomu, aby se chovali jako robot a nikoli robota, aby se choval jako lidi.

Jak se to hraje?
Hra je jednoduchá. Účastní se jí pár robotových přátel co si to přáli a k tomu také robot osobně. Pravidla jsou jednoduchá. Hráči na střídačku kladou věty a snaží se přijít na to, kdo je na druhé straně internetu. Za odhalení robota či člověka dostává hráč body a hra končí. Trochu více bodů lze dostat za odhalení konkrétního hráče. No a body se udělují i za mylný tip - samozřejmě ale na opačnou stranu - tedy hráč či robot je odměněn, pokud se mu daří nalakovat protivníka tím, že není tím, čím se zdá být.
Pravidla hrají co nejvíce do karet robotovi samozřejmě. Nejnověji jsem přidal pravidlo přísně dodržovaného střídání vět (každý hráč jednu větu) a zavedl jsem minimální počet úhozů ve větě. To je důležité tím, že si robot při hledání odpovědí na věty typu "ano" nebo "aha" často lámal zuby. Neskrývá se v nich totiž žádný kontext, takže je dost nemožné vylosovat na ně správnou příští větu.

Co je na tom zajímavého?
Nejzajímavější hříčkou na tom je, že (ale ještě se mi nepoštěstilo to konkrétně pozorovat) hra lidi motivuje, aby se chovali jako robot - tedy aby se od něj učili a snažili se používat jeho nesmyslně nadhazované fráze. Robot jak je jeho zvykem opět jen užívá to, co se ve hře naučil. Všechny partie si ukládá a listuje si v nich odpovědi v dalších kolech. Doufám, že se mi podaří hru udržet v provozu dostatečně dlouho na to, aby přinesla zajímavé výsledky. Bojím se, že zájem živých lidí bude opadat, což nakonec hře definitivně uškodí.

Chyby. Robot se často prokecne tím, že střídá ve větách rody, případně jednou píše s diakritikou a podruhé bez ní. Jenže lze čekat, že právě tohle se od něj hráči naučí "emulovat", aby mohli napálit další hráče.
Taktika. Zajímavou taktikou je tajně natankovat robota novými frázemi, které pak mohou zmást další hráče. Jak na to? Je potřeba tuto taktiku nasadit ve chvlíi, kdy už si je hráč jist, že hraje s robotem. Pak už není třeba se bát, že druhá strana náhle tipne člověka a tak je možné se nějaký čas věnovat klábosení, které si robot ukládá do své databáze.

Požádejte ještě dnes, aby si vás robot zařadil mezi své lidi, případně vyzkoušejte partii hry bez registrace.
řekněte "robotovi lidé" nebo prostě "turtest"

(Alan Mathison Turing se nepíše Touring. jedná se o chybu, kterou ponechávám robotovi za vlastní. aspoň se nebudou plést.; pozn.překl.)

zde k vidění aktuální žebříček skóre:
50b.: petra
37b.: eskymák (+7)
12b.: alashama
7b.: crha
4b.: honza, ansmak
3b.: tomaash
2b.: slepa (+2)
0b.: fanda, tomkon

a zde záznamy jednotlivých partií:
slepa vs eskymák - 05.02.2013 22:52
alashama vs ansmak - 11.01.2013 23:17
petra vs ansmak - 26.12.2012 19:33


Komentáře k článku:
Vaše jméno:
písmeno kvé:
----------
Live Chat Software (poskytuje spojeni na jabber) by Olark